.
School holidays are always a extra challenge when it comes to keeping up with food when both kids are home. I don't know why but we do go through more so I usually am spending the entire 'extras budget' ($30-$50 per week) that I have in getting more of what we run out of. I guess because they are both home they are eating more than they would when going to school ... and really thats ok. My kids are skinny minis and having growth spurts left right and center so I'm not complaining about buying more I just want to be prepared!
So I'm preparing for the summer school holidays at the moment with each upcoming grocery haul. All I'm wanting is to have a lot of packages snacks & meats I would normally buy already stocked. This will allow me to have the extra I need to HOPEFULLY get through without spending extra with the amount the kids go through during that time period.
.
Stay tuned here on the VIP lounge to see future 'Meal Plan With Me' vlogs along with other ways to simplify a busy mummas life!
.
Print out the new updated design of the Monthly Meal Planning 4pk using your VIP code found on the Facebook Group!
.